Close

Sibiřská chaga – císařská houba nesmrtelnosti

Chaga

Chaga (čaga) neboli rezavec šikmý roste hlavně na břízách východní Evropy a ruské Sibiře.  Využívá a uchovává v sobě živiny bříz, a tak pro nás představuje obrovskou pokladnici léčivých a uzdravujících vlastností, které můžeme v jedné houbě nebo bylině najít. Obyvatelé Sibiře z ní vaří odvary k léčbě nádorů a nazývají ji „Darem od boha“.

Sibiřská chaga obsahuje nejen mimořádné množství antioxidantů, ale také řadu důle­žitých složek včetně specifických polysacharidů, fenolických sloučenin, triterpenů (inotodiol, kyselina betulinová, betulin), melaninu, skupiny vitamínů B, D3, K1 (kyselinu listovou), stopo­vé prvky (germanium, selen, zinek), důležité minerály, aminokyseliny a dietární vlákninu.

Proč Sibiřská chaga?

Chaga ze Sibiře je nesrovnatelně kvalitnější než z jiných oblastí ve světě. Čistota sibiřské divočiny a extrémně tuhé zimy z ní dělají velmi silný antioxidant. Její vlastnosti závisejí na místě sběru, době sklizně, stáří, koncentraci prvků v půdě a samozřejmě konečném zpracování – extračním postupu. V čím drsnějších klimatických podmínkách vyrostla, tím silnější má účinek.  Až po dvaceti letech je chaga považována za dospělou a může být zpracována. Roste ve výšce 2,5 až 7,5 metrů, což činí sběr velmi náročným.

Extrakt ze Sibiřské chagy je vyráběn z ručně sbírané přírodní chagy z ekologicky čistých oblastí Sibiře. Nejsou zde přidávány žádné konzervační látky ani činidla.

100% čistá přírodní chaga = vysoká koncentrace biologicky aktivních látek!

 

Získává se nejmodernější sublimační metodou freeze-dry. Tato metoda umožňuje uvolnění cenných polysacharidů, které jsou navázány na buněčnou stěnu houby, a které se tak stanou přístupné lidskému metabolismu (extrakcí se aktivují léčivé látky). Pomocí této metody se získá silně koncentrovaný extrakt s léčebnými účinky, který obsahuje více účinných látek než surová sibiřská chaga.

 

 

Využití chagy podle tradiční čínské medicíny a současných výzkumů:

 

 1. Chaga povzbuzuje a reguluje imunitní systém

Pokusy v laboratořích ukazují  na schopnost chagy podněcovat aktivitu určitých imunitních buněk. Chaga je bohatým zdrojem beta-glukanů, specifických polysacharidů, které jsou podstatou fungování imunitního systému. Tyto polysacharidy mají silné imunitní vyrovnávací vlastnosti, jsou modifikátory biologické reakce (BRM) a pomáhají lidskému tělu adaptovat se na různé nepříznivé podmínky prostředí. Neutočí na rakovinné buňky přímo, ale stimulují a mobilizují buňky imunitního systému, jako jsou makrofágy a NK buňky (Natural killer cells = přirození zabíječi).

2. Pomáhá v boji proti rakovině

Při prevenci i léčbě nádorových onemocnění je alfou i omegou silný imunitní systém. Jen tak může organismus sám, pomocí vlastních obranných mechanismů, zahubit zhoubný nádor.

Podle výzkumů má chaga díky obsahu kyseliny betulinové a některých fytosterolů také schopnost zabíjet různé typy rakovinných buněk přímo, a to aktivací apoptózy  „programu“ likvidace těchto buněk při vlastní léčbě, zatímco zdravé buňky zůstávají nepoškozeny.

Protinádorová léčba v podobě radioterapie či chemoterapie je často provázena poškozením kostní dřeně, a tím i útlumem krvetvorby.  To souvisí s anemií, nedostatkem trombocytů i buněk imunitního systému a větší náchylnosti k infekcím.

Chaga obnovuje imunitní systém, který je vážně poškozen touto léčbou. Snižuje nežádoucí účinky terapie a zabraňuje poškození jater, které mají v organismu rozhodující vliv na řízení imunity. Chaga má pozitivní vliv na krvetvorbu a stimulaci kmenových buněk. Tím zlepšuje kvalitu života během léčení i po jeho ukončení.

Historie léčení rakoviny chagou

V odborné literatuře jsou nejstarší písemné zprávy o této houbě již v 16. století, kdy byla používána jako lék proti rakovinným nádorům. Domorodí obyvatelé severních oblastí Sibiře, kteří pili pravidelně čaj z této houby, nikdy neonemocněli rakovinou a dožívali se vysokého věku.

Své osobní zkušenosti s využitím chagy při úspěšné léčbě vlastního nádorového onemocnění zmiňuje i nositel Nobelovy ceny, ruský spisovatel Alexandr Solženicin ve své knize „Rakovina“.

Na základě dlouholetých zkušeností se stala chaga středem vědeckého zájmu. Farmako-logické experimenty v letech 1950–1955 potvrdily, že výtažek z chagy v četných případech stabilizoval růst nádorů. V Rusku byl výtažek z chagy schválen Moskevskou lékařskou akademií již v roce 1955 k veřejnému užívání v rámci boje s rakovinou.

3. Má protizánětlivý a protivirový účinek

Chaga povzbuzuje náš imunitní systém a zvyšuje naši schopnost bojovat s viry, včetně HIV, hepatitidy-B, oparu a encefalitidy. Zároveň díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá bojovat proti infekci, a tak snižovat záněty v těle.

4. Přispívá k regeneraci jater a podporuje odstraňování toxinů z těla

V Tradiční čínské medicíně se chaga často používá k detoxikaci organismu, což je hlavním úkolem jater. Žijeme v znečištěném životním prostředí, všude kolem nás je nadbytek chemikálií, aditiv, pesticidů, herbicidů atd., a to vše jenom naše játra oslabuje. Všechny ochucovadla, barviva, konzervanty a další toxiny v potravinách musí játra složitě přefiltrovat.  Přetížená játra přispívají k mnoha nemocem jako alergie, artritida, astma, chronická únava, deprese, bolesti hlavy a migrény, vysoký krevní tlak, vysoké hladiny cholesterolu, hormonová nerovnováha, poruchy imunitního systému, obezita nebo kožní problémy. Zdravá funkce jater je nezbytnou podmínkou zachování zdraví a dlouhého života.

5. Zpomaluje proces stárnutí, pomáhá chránit buňky a orgány našeho těla před poškozením volnými radikály

Antioxidanty jsou důležité pro naše zdraví! Mnoho studií prokázalo, že množství antioxidantů, které skutečně potřebujeme, je mnohem vyšší, než dokážeme získat z běžné stravy. Extrakt ze Sibiřská chagy obsahuje vysokou hladinu antioxidantů, které působí jako prevence proti stárnutí a nemocem. Jak stárneme, klesá počet zdravých buněk v našem těle, a tak potřebujeme antioxidanty pro jejich obnovu.

Účinek každodenního užívání Sibiřské chagy je podobný jako účinek aerobního tréninku na srdečně-cévní systém nebo účinek silového tréninku na svalový a kosterní aparát těla. Chaga pomáhá „trénovat“ imunitní a nervový systém organismu, aby fungoval lépe.

5. Působí hojivě na žaludeční sliznici, při gastritidách i vředech

Chaga působí jako osvědčený podpůrný prostředek při léčbě nemocí se zažíváním, vředů a nemocí trávicího ústrojí. Uplatňuje se při léčení chronických gastritid a polypů. Pomáhá udržet acidobazickou rovnováhu v těle, která je důležitá pro celkové zdraví a vitalitu! Intenzivně podporuje trávicí ústrojí a čistí orgány (játra,ledviny), které jsou hlavní detoxikační orgány látkové výměny. Normalizuje vylučovací systém a odstraňuje problémy s vyprazdňováním. Slouží jako potrava pro prospěšné střevní bakterie. Pomáhá nám odstranit těžké kovy a toxické látky z těla. Působí jako prevence rakoviny žaludku a tlustého střeva.

6. Úspěšně pomáhá při léčbě lupenky, ekzémů a dalších kožních onemocnění

Vzhledem ke spojitosti mezi zažíváním a kožními problémy působí chaga jako osvědčený podpůrný prostředek při léčbě lupénky, ekzémů, a jiných kožních onemocnění, včetně akné. Vrchní vrstva chagy obsahuje „ fungi – melanin“, účinný antioxidační pigment, který dává houbě výrazné zbarvení, dodává živiny pokožce, očím a vlasům (omezuje padání vlasů, plešatost). Pomáhá obnovovat a zachovávat mladistvý vzhled. Zlepšuje hydrataci pokožky, pevnost, elasticitu a barvu pleti. Chaga obsahuje více melaninu než jiná známá potravina nebo bylina. Melanin je pigmentem životně důležitým. Aby se melanin v těle tvořil, musí mít tělo dostatečný přírodní zdroj tohoto pigmentu.

Melanin chagy má výrazné anti-oxidační a geno-protektivní účinky, a tím se stává velmi populární proti stárnutí kůže. Také beta-glukany obsažené v chage mají silné regenerační účinky a schopnost omladit a uzdravit pokožku těla. Volné radikály, hromadící se v organismu během života, pleť výrazně poškozují a způsobují předčasné stárnutí buněk. Extrakt ze Sibiřské chagy dokáže tento proces velmi výrazně eliminovat.

7. Normalizuje hladiny cholesterolu a krevního tlaku

Výzkum ukázal, že kyselina betulinová je schopna štěpit „špatný „ cholesterol v krevním řečišti. Kromě toho, také u beta-glukanů bylo prokázáno, že pomáhají normalizovat hladinu cholesterolu, a tak chaga přispívá i ke snížení vysokého krevního tlaku a podporuje zdravý kardiovaskulární systém.

 

Shrnutí

V současné době probíhají výzkumy, jejichž cílem je zjistit maximální účinek chagy při léčbě zhoubných nádorů a stimulaci imunitního systému. K dnešnímu dni studie ukazují, že její složky mohou zabíjet rakovinné buňky selektivně a dokážou povzbuzovat imunitní systém.  Je však ještě potřeba klinické studie, která by ověřila účinnost a bezpečnost chagy při léčbě rakoviny u lidí.


UPOZORNĚNÍ: 

Kdy neužívat extrakt z chagy?

Neužívejte při alergii na houby, a pokud berete léky na snížení imunity např. po transplantaci orgánů. Chaga může  také zvýšit riziko hypoglykemie (tj. příliš nízká hladina cukru v krvi) u lidí, kteří jsou na ni citliví a užívají antidiabetika.  Pokud berete léky na ředění krve, konzultujte užívání chagy s bylinkářem, který vám pravděpodobně doporučí  jinou léčivou houbu.

Extrakt ze Sibiřské chagy si můžete zakoupit zde.
Pokud Vám chaga v nějakém případě pomohla, napište mi prosím zprávu do komentáře.

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Může mít užívání sibiřské chagy nějaké vedlejší účinky?

Chaga je přírodním BRM (modifikátorem biologické odezvy). Je to  přírodní, bezpečná a efektivní péče o vaše zdraví.  Normalizuje funkci imunitního systému. Není možné se předávkovat a nejsou zde známy žádné škodlivé vedlejší účinky. Sibiřská chaga se může používat s ostatními léky a neovlivňuje léčbu. Naopak má pozitivní efekt na nežádoucí účinky léků. Pozitivní účinky jsou v průběhu chemoterapií a radiačního ozařování.

Chaga byla klasifikována úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jako potravina. Chage byl světovou zdravotnickou organizací (WHO) udělen status GRAS (tj. byla kompletně schválená jako bezpečná). Může být legálně distribuována v evropské unii a je klasifikována světovou obchodní organizací (WTO) jako léčivá houba.


Je sibiřská chaga vhodná pro sportovce?

Čaga je silný adaptogen. Adaptogeny mimo jiné zlepšují schopnost překonat stresující podmínky a pomáhají překonat únavu a stres. Zlepšují vytrvalost i negativní odezvu organismu na extrémní psychickou a fyzickou zátěž.

Jak Sibiřskou chagu užívat,  na lačno nebo po jídle?

Téměř každý přípravek užívaný na lačno začíná účinkovat rychleji a lépe. V některých případech, ale  může způsobit průjem (chemoterapie, léčba antibiotiky atd.). To se může stát ve chvíli, kdy nemáte zcela v pořádku střevní mikroflóru, a  tělo se začíná detoxikovat. Pokud přípravek užíváte po jídle, začne účinkovat pomaleji, ale zase se vyvarujete těmto problémům. Doporučujeme nejdříve vyzkoušet extrakt na lačno. Pokud Vám to bude dělat problémy, užívejte několik dní po jídle,  a pak zkuste znovu pít na lačno. Pokud se stav nezlepší –  užívejte pouze po jídle. Pokud průjem přetrvává, snižte dávku. Naopak v případě akutního problému a potřeby lze dávku zvýšit. Můžete přidat do jogurtu nebo posypat extraktem ovesnou kaši. Je možné dosladit kvalitním domácím medem.
 
Za jak dlouho extrakt z chagy působí?

Léčba sibiřskou chagou vyžaduje svůj čas. Většinu zdravotních problémů si každý v sobě buduje po dlouhou dobu. Pokud budete užívat extrakt z chagy pravidelně, příznivý účinek můžete očekávat za 3-6 měsíců. Ideálního  stavu organismu můžete dosáhnout za 12 měsíců.  Často, ale zaznamenáte pozitivní reakce již během prvních týdnů užívání, a to v případě, pokud vaše onemocnění souvisí s žaludečně-trávicím traktem. Chaga posiluje peristaltiku střev. První dny nebo týdny užívání tělo provádí silnější očistu, kterou mohou provázet detoxikační příznaky – zhoršení pleti, řidší stolice, únava. Po několika dnech se ale váš stav normalizuje.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..