Close

Léčebné účinky Mrtvého moře a jeho vliv na zdraví

Skutečný zázrak přírody!  Je považováno za nejstarší a největší přírodní lázně (SPA)* na světě. (* SPA – z lat. Sanus Per Acquam – „Léčit skrze vodu“)

Blahodárné vlastnosti Mrtvého moře jsou známé již od starověku. Starověké národy vybudovaly na pobřeží Mrtvého moře lázně a speciální koupele, kde využívaly bahno a mořskou vodu k ozdravení a posílení těla. Před dvěma tisíci lety antický historik Josephus Flavius zaznamenal, že i sám král Herodes navštívil minerální prameny Mrtvého moře, kde se léčil a relaxoval. Také egyptská královna Kleopatra využívala bahenní zábaly a koupele v Mrtvém moři, protože věřila v  jejich omlazující účinky na celé tělo.

Geografie

V hebrejštině se Mrtvé moře nazývá „Jam Hamelach“, což v překladu znamená „Moře soli“.

Mrtvé moře neodtéká, správně by se tedy mělo nazývat spíše slaným jezerem. Jeho rozloha je 1050 km2, jeho délka 76 km, šířka 17 km a jeho hloubka dosahuje až 365 m.  Povrch leží 392 m pod hladinou moře a jeho dno dalších 398 m pod hladinou světového oceánu.

Mrtvé moře se nalézá v jihozápadní Asii, na hranicích Izraele a Jordánska v syrsko-africkém zlomu tektonického pásu.

Voda Mrtvého moře

Mrtvé moře je velmi bohatým zdrojem minerálů a stopových prvků. Tyto důležité látky se nachází v mořské vodě a minerálním bahnu. Po tisíce let naplňovaly  Mrtvé moře termální prameny. Pouštní klima způsobuje, že se voda Mrtvého moře vypařuje,  minerály se usazují a hromadí, a proto je koncentrace minerálních látek v Mrtvém moři desetkrát vyšší, než v jiných mořích a oceánech.

Je třeba zdůraznit vysoký obsah iontů sodíku, draslíku, vápníku i hořčíku, vápníku i bromu v Mrtvém moři.  Složením těchto mikroelementů je voda Mrtvého moře identická s lymfou a krví lidského organismu. Obsah draslíku (K) v Mrtvém moři je 20- krát vyšší, než v Atlantickém oceánu, obsah hořčíku je (Mg) 35-  vyšší, obsah vápníku (Ca) 42-  vyšší a obsah bromu (Br) až 80- krát vyšší. Složení solí Mrtvého moře se liší od ostatních solí naší planety. Teplota vody se pohybuje  v rozmezí od 19 °C v únoru do cca  31 °C v srpnu.

V Mrtvém moři je život!

Až donedávna vědci předpokládali, že v Mrtvém moři není žádný živý organismus.  Bylo těžké uvěřit, že v podmínkách s tak vysokou koncentrací soli může existovat něco živého. Přesto se biochemikovi a mikrobiologovi Benjaminu Elazari Volcanimu a následně i dalším vědcům podařilo prokázat, že v Mrtvém moři život existuje! V Mrtvém moři totiž žijí jednobuněčné řasy  – prokaryoty, které jsou nejstaršími žijícími buňkami na Zemi. Nazývají se Archebakterie.

Archebakterie jsou jediné známé žijící organismy v Mrtvém moři již po tisíce let.

Přežívají v extrémně slané mořské vodě, což dokazuje jejich vysokou odolnost vůči nehostinným podmínkám vnějšího prostředí.

Regenerační vlastnosti

Současné výzkumy potvrzují, že jedinečné složení minerálů (makro i mikroprvky), obsažených v soli Mrtvého moře pomáhají proti rozvoji mnoha zdravotních problémů. Voda Mrtvého moře působí proti alergiím, lupence, zlepšuje krevní obraz, látkovou výměnu, uklidňuje nervovou soustavu, vyživuje pokožku a podporuje její elasticitu.

Kloktání ústní vody s vodou a solí Mrtvého moře chrání před nachlazením a bolestmi v krku.

Bahno Mrtvého moře napomáhá hojení ran, vyživuje vlasové kořínky a snižuje výskyt lupů. Dále regeneruje pleť, podporuje její pružnost a vyhlazuje vrásky. Zklidňuje při migrénách a bolestech hlavy.

Aplikace bahenního zábalu na záda a klouby se osvědčila při artritidě, zánětu kostí a nervů, při revmatismu, stresu i nespavosti.

Existuje mnoho důvodů, proč má právě Mrtvé moře tyto unikátní vlastnosti. Jedním z nich jsou výjimečné klimatické podmínky:

  • 330 slunečných dní v roce
  • v průměru méně než 50 mm srážek za rok
  • vysoký barometrický tlak, nízká vlhkost vzduchu, intenzivní odpařování v kombinaci s vysokou koncentrací bromidu  –  podporuje metabolizmus, prokrvuje cévy a normalizuje činnost nervové soustavy.  To vše ještě znásobené vysokým množstvím minerálů ve vodě, přefiltrovaných troposférou slunečního záření a pouštního vzduchu, přitahuje každoročně na toto jedinečné místo tisíce turistů

„Dr. Nona“ – značka zdraví a krásy

Vědci laboratoře Kliniky „Lenom“, pod vedením Dr. Nony Kuchiny a na základě mnohaletého výzkumu objevili mechanismus působení Archebakterií, které se nachází v Mrtvém moři.  Archebakterie působí jako kmenové buňky – jsou nevyčerpatelným zdrojem biologicky aktivních substancí, nositelé energie a informací, které se předávají na buněčné úrovni.

Deriváty Archebakterií, obsažené v Halo Complexu™, jsou bohatým zdrojem bílkovin, aminokyselin a antioxidantů. Kosmetika a potravinové doplňky značky „Dr. Nona” nabízí jedinečné spojení životodárné síly Archebakterie, blahodárného působení léčivých bylin a minerálů Mrtvého moře. Toto unikátní složení napomáhá regeneraci organismu, zpomaluje proces stárnutí, chrání před škodlivými vlivy vnějšího prostředí a obnovuje vitalitu a energii.

V současnosti značka „Dr. Nona“ nabízí více, než 50 produktů, které všechny obsahují Halo Complex™ a minerály Mrtvého moře.

Mrtvé moře je prospěšné pro naše tělo i duši. Vyzkoušejte jeho léčivé účinky i  Vy. Produkty Dr Nona najdete v nabídce-shopu www.tadynakupuju.cz